Compare
| Product ID | ENDON-106244 |
|---|---|
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Dimmer Required |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 6W |
| Lumens | 470lm |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 400mm |
| Maximum Drop (mm) | 1720mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 505mm |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 4.48kg |