Compare
| Product ID | ENDON-76435 |
|---|---|
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 9 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 600mm |
| Maximum Drop (mm) | 2000mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 660mm |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 33.18kg |
| Diameter (mm) : | 660mm |
| Maximum Drop (mm) : | 2000mm |
| Minimum Drop (mm) : | 600mm |