Compare
| Product ID | ENDON-76597 |
|---|---|
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 42W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 260mm |
| Height (mm) | 335mm |
| Projection (mm) | 317mm |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 1.01kg |
| Width (mm) : | 260mm |
| Height (mm) : | 335mm |