likes
Compare
| Product ID | IL-IL30138 |
|---|---|
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 8 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Decorative Candle) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 510mm |
| Maximum Drop (mm) | 940mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 620mm |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Asfour |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 12kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 9.8kg |
WE ARE NOW SHIPPING ON SATURDAYS - Order after 3pm Fri or before 12pm Sat & select 'NEXTDAY' for Monday delivery
| Diameter (mm) : | 620mm |
| Maximum Drop (mm) : | 940mm |
| Minimum Drop (mm) : | 510mm |