Compare
| Product ID | IL-IL31244 |
|---|---|
| Brand | Diyas |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Foot Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1540mm |
| Diameter (mm) | 270mm |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 11.9kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 8.5kg |
| Diameter (mm) : | 270mm |
| Height (mm) : | 1540mm |