Compare
| Product ID | IL-M4988/S |
|---|---|
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Toggle Switch |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 840lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 190mm |
| Height (mm) | 240mm |
| Projection (mm) | 170mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Silver |
| Colour Finish 2 | Frosted White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.80kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.50kg |
WE ARE NOW SHIPPING ON SATURDAYS - Order after 3pm Fri or before 12pm Sat & select 'NEXTDAY' for Monday delivery
| Width (mm) : | 190mm |
| Height (mm) : | 240mm |