likes
Compare
| Product ID | IL-M5444 |
|---|---|
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santolaria & Llusca |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Oxide Metal |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 252mm |
| Diameter (mm) | 215mm |
| Projection (mm) | 320-700mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Oxide Metal |
| Colour Finish 2 | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.6kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.8kg |
| Diameter (mm) : | 215mm |
| Height (mm) : | 252mm |