likes
Compare
| Product ID | IL-M6189 |
|---|---|
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Glass/Graphite |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 310mm |
| Maximum Drop (mm) | 1800mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 1110mm |
| Width (mm) | 120mm |
| Body Height (mm) | 227mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 8.5kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 7.2kg |
WE ARE NOW SHIPPING ON SATURDAYS - Order after 3pm Fri or before 12pm Sat & select 'NEXTDAY' for Monday delivery
| Width (mm) : | 120mm |
| Length (mm) : | 1110mm |
| Maximum Drop (mm) : | 1800mm |
| Minimum Drop (mm) : | 310mm |
| Body Height (mm) : | 227mm |