Compare
| Product ID | IL-M7639 |
|---|---|
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Foot Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal White |
| Max Wattage Lamp (W) | 5W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | G4 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G4) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 270mm |
| Width (mm) | 210mm |
| Height (mm) | 1480mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.22kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.94kg |
WE ARE NOW SHIPPING ON SATURDAYS - Order after 3pm Fri or before 12pm Sat & select 'NEXTDAY' for Monday delivery
| Width (mm) : | 210mm |
| Height (mm) : | 1480mm |
| Length (mm) : | 270mm |