Compare
| Product ID | IL-MC0002 |
|---|---|
| Brand | Mantra Fusion |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 50W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | GU10 |
| Recommended Lamp | LED (50mm Reflector) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 92mm |
| Width (mm) | 92mm |
| Height (mm) | 24mm |
| Cut Out (mm) | 80mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.17kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.14kg |
WE ARE NOW SHIPPING ON SATURDAYS - Order after 3pm Fri or before 12pm Sat & select 'NEXTDAY' for Monday delivery
| Width (mm) : | 92mm |
| Height (mm) : | 24mm |
| Length (mm) : | 92mm |
| Cut Out (mm) : | 80mm |