Details
Luxram offers a complete range of halogen energy saver in ordinary classic, candle, golf ball, reflector shapes as well as GU10, MR16, linear, capsule shapes. It saves up to 30% energy and it has double lifetime in comparison with incandescent lamps.
Additional Information
Details | Product ID | LX-182027028 |
| Brand | Luxram |
| Dimmable | Yes - Suitable Dimmer Required |
| average_life (hrs) | 2000hrs |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White |
| Lamp Socket | E27 |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 73mm |
| Diameter (mm) | 45mm |
| Energy Class | D |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.035kg |
| Total Power Consumption (W) | 28W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.035kg |
|---|