Compare
| Product ID | MSV-34108/11/16 |
|---|---|
| Brand | Philips |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| average_life (hrs) | 8000hrs |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Colour Temperature (K) | 2700K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 413mm |
| Width (mm) | 140mm |
| Height (mm) | 180mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.544kg |
WE ARE NOW SHIPPING ON SATURDAYS - Order after 3pm Fri or before 12pm Sat & select 'NEXTDAY' for Monday delivery