Compare
| Product ID | NU70460 |
|---|---|
| IP Rating | IP65 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 276mm |
| Diameter (mm) | 160mm |
| Projection (mm) | 215mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Anthracite |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.5kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.3kg |
WE ARE NOW SHIPPING ON SATURDAYS - Order after 3pm Fri or before 12pm Sat & select 'NEXTDAY' for Monday delivery
| Diameter (mm) : | 160mm |
| Height (mm) : | 276mm |