Compare
| Product ID | NU71417 |
|---|---|
| IP Rating | IP54 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, ST64) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 120mm |
| Height (mm) | 345mm |
| Body Height (mm) | 220mm |
| Projection (mm) | 245mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Graphite Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.45kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.27kg |
WE ARE NOW SHIPPING ON SATURDAYS - Order after 3pm Fri or before 12pm Sat & select 'NEXTDAY' for Monday delivery
| Width (mm) : | 120mm |
| Height (mm) : | 345mm |
| Body Height (mm) : | 220mm |