Compare
| Product ID | NU71473 |
|---|---|
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | White Paintable |
| Max Wattage Lamp (W) | 35W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | GU10 |
| Recommended Lamp | LED (50mm Reflector) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 73mm |
| Width (mm) | 100mm |
| Height (mm) | 450mm |
| Cut Out (mm) | L:453mmxW:103mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White Paintable |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.37kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.1kg |
WE ARE NOW SHIPPING ON SATURDAYS - Order after 3pm Fri or before 12pm Sat & select 'NEXTDAY' for Monday delivery
| Width (mm) : | 100mm |
| Height (mm) : | 450mm |
| Length (mm) : | 73mm |
| Cut Out (mm) : | L:453mmxW:103mm |