Compare
| Product ID | NU71499 |
|---|---|
| IP Rating | IP54 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, Tubular T45) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 180mm |
| Height (mm) | 307mm |
| Body Height (mm) | 307mm |
| Projection (mm) | 200mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Bronze |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.0kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
| Width (mm) : | 180mm |
| Height (mm) : | 307mm |
| Body Height (mm) : | 307mm |