Compare
| Product ID | NU72493 |
|---|---|
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 930mm |
| Maximum Drop (mm) | 1630mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 170mm |
| Body Height (mm) | 700mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Aged Antique Brass |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.43kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.26kg |
WE ARE NOW SHIPPING ON SATURDAYS - Order after 3pm Fri or before 12pm Sat & select 'NEXTDAY' for Monday delivery
| Diameter (mm) : | 170mm |
| Maximum Drop (mm) : | 1630mm |
| Minimum Drop (mm) : | 930mm |
| Body Height (mm) : | 700mm |