Compare
| Product ID | NU81438FG |
|---|---|
| Brand | NU |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35, Candle (Flame Tip), GLS A60, ST64) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 560mm |
| Maximum Drop (mm) | 1530mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 410mm |
| Body Height (mm) | 470mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | French Gold |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.8kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 4.1kg |