Compare
| Product ID | NU91400 |
|---|---|
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | No |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 180mm |
| Width (mm) | 150mm |
| Height (mm) | 440mm |
| Body Height (mm) | 440mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.76kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.32kg |