likes
Compare
| Product ID | NU91470 |
|---|---|
| Brand | NU |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Amber |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Tubular T185) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 460mm |
| Maximum Drop (mm) | 1960mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 900mm |
| Width (mm) | 100mm |
| Body Height (mm) | 430mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Mocha |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.7kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 4.83kg |
| Width (mm) : | 100mm |
| Length (mm) : | 900mm |
| Maximum Drop (mm) : | 1960mm |
| Minimum Drop (mm) : | 460mm |
| Body Height (mm) : | 430mm |