Compare
| Product ID | NU96414BR |
|---|---|
| Brand | NU |
| IP Rating | IP44 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 211mm |
| Height (mm) | 444mm |
| Projection (mm) | 156mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Brass |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.45kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.70kg |