Compare
| Product ID | NU96491BL/AMF |
|---|---|
| Brand | NU |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Amber Fade |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, Globe G80, Tubular T185) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | Yes |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 255mm |
| Diameter (mm) | 200mm |
| Body Height (mm) | 150mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Black |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.2kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |