Compare
| Product ID | NU98473PN/SM |
|---|---|
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Foot Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | Yes |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1700mm |
| Diameter (mm) | 350mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Polished Nickel |
| Colour Finish 2 | Smoked |
| Carton Gross Weight (kg) | 19.4kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 16.5kg |