Compare
| Product ID | NU99492 |
|---|---|
| Brand | NU |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35, Candle (Flame Tip), GLS A60, ST64) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 410mm |
| Maximum Drop (mm) | 1380mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 345mm |
| Diameter (mm) | 280mm |
| Body Height (mm) | 270mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Nickel |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.7kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.8kg |