Compare
| Product ID | NUC00431 |
|---|---|
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Foot Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | K9 |
| Shade Colour | Grey/White/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35, GLS A60) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1600mm |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Grey/White |
| Colour Finish 2 | Aged Antique Brass |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 9.7kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 7.6kg |
| Shade Hole Diameter (mm) | 42mm |
| Diameter (mm) : | 400mm |
| Height (mm) : | 1600mm |