Compare
| Product ID | NUC00493 |
|---|---|
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | K9 |
| Shade Colour | Purple/Pink |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35, GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 365mm |
| Diameter (mm) | 310mm |
| Body Height (mm) | 210mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Purple/Pink |
| Colour Finish 2 | Aged Antique Brass |
| Crystal Colour Finish 2 | Red |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.9kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.2kg |
| Diameter (mm) : | 310mm |
| Height (mm) : | 365mm |
| Body Height (mm) : | 210mm |