Details
Sonoma uses a traditional Tiffany shade but with a modern twist. The fanned feather shapes forming the umbrella glass is mostly cream coloured with the curved tips of each point available in either green, brown, red, blue or grey. The modern component takes the form of small clear crystal pieces fixed on alternating points of the shades rim furthering the ranges regal appeal. The range of colours gives this products such a large range of settings with the table lamps, floor lamps, pendants and semi ceiling pendants
Additional Information
Details | Product ID | NUC03403 |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Foot Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | K9 |
| Shade Colour | Red/Cream |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35, GLS A60) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1600mm |
| Diameter (mm) | 405mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Red/Cream |
| Colour Finish 2 | Aged Antique Brass |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 9.1kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 7.1kg |
|---|