Compare
| Product ID | NUC17429 |
|---|---|
| Brand | NU |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | French Gold/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 520mm |
| Maximum Drop (mm) | 820mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 555mm |
| Body Height (mm) | 235mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | French Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.6kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 4.7kg |