likes
Compare
| Product ID | SCH-1013CC |
|---|---|
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Foot Switch |
| Dimmable | No |
| Shade Colour | Black |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 1800mm |
| Maximum Drop (mm) | 2090mm |
| Length (mm) | 1650mm |
| Width (mm) | 460mm |
| Height (mm) | 2100mm |
| Body Height (mm) | 2090mm |
| Projection (mm) | 1730mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 22kg |
| Item Nett Weight (kg) | 19kg |
WE ARE NOW SHIPPING ON SATURDAYS - Order after 3pm Fri or before 12pm Sat & select 'NEXTDAY' for Monday delivery
| Width (mm) : | 460mm |
| Height (mm) : | 2100mm |
| Length (mm) : | 1650mm |
| Maximum Drop (mm) : | 2090mm |
| Minimum Drop (mm) : | 1800mm |
| Body Height (mm) : | 2090mm |