likes
Compare
| Product ID | SCH-1842-2BZ |
|---|---|
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Width (mm) | 330mm |
| Height (mm) | 210mm |
| Body Height (mm) | 210mm |
| Projection (mm) | 190mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Dark Bronze and Brown |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.64kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.98kg |
| Width (mm) : | 330mm |
| Height (mm) : | 210mm |
| Body Height (mm) : | 210mm |