likes
Compare
| Product ID | SCH-2017CU |
|---|---|
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | No |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | Golf Ball |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 350mm |
| Maximum Drop (mm) | 620mm |
| Width (mm) | 180mm |
| Height (mm) | 350mm |
| Diameter (mm) | 180mm |
| Body Height (mm) | 350mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Colour Finish | Copper |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.37kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2.05kg |
| Diameter (mm) : | 180mm |
| Width (mm) : | 180mm |
| Height (mm) : | 350mm |
| Maximum Drop (mm) : | 620mm |
| Minimum Drop (mm) : | 350mm |
| Body Height (mm) : | 350mm |