likes
Compare
| Product ID | SCH-2425-5BK |
|---|---|
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | Candle |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 375mm |
| Maximum Drop (mm) | 890mm |
| Width (mm) | 670mm |
| Height (mm) | 900mm |
| Diameter (mm) | 670mm |
| Body Height (mm) | 380mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.3kg |
| Item Nett Weight (kg) | 3.4kg |
| Diameter (mm) : | 670mm |
| Width (mm) : | 670mm |
| Height (mm) : | 900mm |
| Maximum Drop (mm) : | 890mm |
| Minimum Drop (mm) : | 375mm |
| Body Height (mm) : | 380mm |