likes
Compare
| Product ID | SCH-2476-6SS |
|---|---|
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | Candle |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 650mm |
| Maximum Drop (mm) | 2100mm |
| Width (mm) | 600mm |
| Height (mm) | 2100mm |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Body Height (mm) | 650mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Colour Finish | Satin Silver |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.5kg |
| Item Nett Weight (kg) | 5.1kg |
WE ARE NOW SHIPPING ON SATURDAYS - Order after 3pm Fri or before 12pm Sat & select 'NEXTDAY' for Monday delivery
| Diameter (mm) : | 600mm |
| Width (mm) : | 600mm |
| Height (mm) : | 2100mm |
| Maximum Drop (mm) : | 2100mm |
| Minimum Drop (mm) : | 650mm |
| Body Height (mm) : | 650mm |