likes
Compare
| Product ID | SCH-3055-5CC |
|---|---|
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 8 x 33W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | G9 |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 550mm |
| Maximum Drop (mm) | 705mm |
| Length (mm) | 810mm |
| Width (mm) | 300mm |
| Height (mm) | 710mm |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Body Height (mm) | 550mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 7.06kg |
| Item Nett Weight (kg) | 5.45kg |
| Diameter (mm) : | 300mm |
| Width (mm) : | 300mm |
| Height (mm) : | 710mm |
| Length (mm) : | 810mm |
| Maximum Drop (mm) : | 705mm |
| Minimum Drop (mm) : | 550mm |
| Body Height (mm) : | 550mm |