likes
Compare
| Product ID | SCH-4115-LED |
|---|---|
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 5W |
| Lumens | 500lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Width (mm) | 170mm |
| Body Height (mm) | 290mm |
| Projection (mm) | 120mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.11kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.8kg |
WE ARE NOW SHIPPING ON SATURDAYS - Order after 3pm Fri or before 12pm Sat & select 'NEXTDAY' for Monday delivery
| Width (mm) : | 170mm |
| Body Height (mm) : | 290mm |