Compare
| Product ID | SCH-4414CC |
|---|---|
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 18W |
| Lumens | 1440lm |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Length (mm) | 900mm |
| Width (mm) | 130mm |
| Height (mm) | 168mm |
| Body Height (mm) | 170mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.77kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.54kg |
| Width (mm) : | 130mm |
| Height (mm) : | 168mm |
| Length (mm) : | 900mm |
| Body Height (mm) : | 170mm |