likes
Compare
| Product ID | SCH-8703SS |
|---|---|
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | No |
| Colour Temperature (K) | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lumens | 1920lm |
| No: of Lamp | 96 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 93mm |
| Maximum Drop (mm) | 407mm |
| Width (mm) | 410mm |
| Height (mm) | 407mm |
| Diameter (mm) | 407mm |
| Body Height (mm) | 90mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Colour Finish | Satin Silver |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.1kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2.23kg |
| Diameter (mm) : | 407mm |
| Width (mm) : | 410mm |
| Height (mm) : | 407mm |
| Maximum Drop (mm) : | 407mm |
| Minimum Drop (mm) : | 93mm |
| Body Height (mm) : | 90mm |