likes
Compare
| Product ID | IL-IL31697 |
|---|---|
| Brand | Diyas |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 520mm |
| Maximum Drop (mm) | 1520mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 295mm |
| Width (mm) | 900mm |
| Body Height (mm) | 480mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Mocha |
| Crystal Colour Finish 2 | Teak |
| Carton Gross Weight (kg) | 10.3kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 9.1kg |
WE ARE NOW SHIPPING ON SATURDAYS - Order after 3pm Fri or before 12pm Sat & select 'NEXTDAY' for Monday delivery
| Width (mm) : | 900mm |
| Length (mm) : | 295mm |
| Maximum Drop (mm) : | 1520mm |
| Minimum Drop (mm) : | 520mm |
| Body Height (mm) : | 480mm |