Compare
| Product ID | NU50414CH/D/CL |
|---|---|
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, ST64) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 320mm |
| Maximum Drop (mm) | 1280mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 565mm |
| Body Height (mm) | 240mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 8.1kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 6.3kg |