Details
The Lesso range features a versatile selection of light fittings designed to accommodate various spaces and preferences. With options available from four light to twenty-two light configurations, there are ample choices for both small and large areas. The collection is complemented by a matching wall light, providing a cohesive look throughout your space. The fixtures come in a unique brown oxide or brass finish, adding a touch of elegance and character. You can choose between tiered clear or smoked glass options, allowing you to customise the ambiance and style to suit your preference. The Lesso range provides the perfect lighting solutions for any environment.
Additional Information
Details | Product ID | NU53432BR/SM |
| Brand | NU |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 22 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 950mm |
| Maximum Drop (mm) | 2900mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 805mm |
| Diameter (mm) | 960mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Brass |
| Colour Finish 2 | Smoke |
| Carton Gross Weight (kg) | 30.9kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 23.9kg |
|---|