Compare
| Product ID | NU87471 |
|---|---|
| Brand | NU |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Foot Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | K9 |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 500mm |
| Width (mm) | 220mm |
| Height (mm) | 1780mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Gold |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 12.7kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 11.2kg |
| Width (mm) : | 220mm |
| Height (mm) : | 1780mm |
| Length (mm) : | 500mm |