Compare
| Product ID | NU89495 |
|---|---|
| Brand | NU |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 31 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 2430mm |
| Maximum Drop (mm) | 5370mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 900mm |
| Body Height (mm) | 2180mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 4 |
| Colour Finish | Matt Black |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 101.2kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 93kg |