Compare
| Product ID | NUC09461 |
|---|---|
| Brand | NU |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Smoke |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Globe G80, GLS A60, GLS A75, ST64) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 330mm |
| Maximum Drop (mm) | 1330mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 310mm |
| Body Height (mm) | 300mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Colour Finish 2 | Smoke Plated |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.63kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.9kg |