likes
Compare
| Product ID | SCH-1375-5CC |
|---|---|
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 430mm |
| Maximum Drop (mm) | 970mm |
| Width (mm) | 480mm |
| Height (mm) | 1200mm |
| Diameter (mm) | 480mm |
| Body Height (mm) | 430mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.68kg |
| Item Nett Weight (kg) | 4.97kg |
| Diameter (mm) : | 480mm |
| Width (mm) : | 480mm |
| Height (mm) : | 1200mm |
| Maximum Drop (mm) : | 970mm |
| Minimum Drop (mm) : | 430mm |
| Body Height (mm) : | 430mm |