likes
Compare
| Product ID | SCH-1500CC |
|---|---|
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 13 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 1230mm |
| Maximum Drop (mm) | 1790mm |
| Width (mm) | 600mm |
| Height (mm) | 2970mm |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Body Height (mm) | 1230mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 19.9kg |
| Item Nett Weight (kg) | 15.3kg |
| Diameter (mm) : | 600mm |
| Width (mm) : | 600mm |
| Height (mm) : | 2970mm |
| Maximum Drop (mm) : | 1790mm |
| Minimum Drop (mm) : | 1230mm |
| Body Height (mm) : | 1230mm |