Compare
| Product ID | IL-IL32114 |
|---|---|
| Brand | Diyas |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 29 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 1870mm |
| Maximum Drop (mm) | 3870mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 930mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Asfour |
| Number of Cartons | 4 |
| Colour Finish | Gold |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 71.7kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 64.8kg |
WE ARE NOW SHIPPING ON SATURDAYS - Order after 3pm Fri or before 12pm Sat & select 'NEXTDAY' for Monday delivery
| Diameter (mm) : | 930mm |
| Maximum Drop (mm) : | 3870mm |
| Minimum Drop (mm) : | 1870mm |