Compare
| Product ID | NU98440/BL/GO |
|---|---|
| Brand | NU |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Shade Colour | Black/Gold |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, Golf Ball) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 380mm |
| Width (mm) | 180mm |
| Height (mm) | 630mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Sand Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.5kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.0kg |
| Shade Hole Diameter (mm) | Top Hole D:105mm Bottom Hole D:160mm T:1.0mm |