Compare
| Product ID | NU98441/BL/GO/L |
|---|---|
| Brand | NU |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Foot Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Shade Colour | Black/Gold |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, Golf Ball) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | Yes |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 400-480mm |
| Width (mm) | 300mm |
| Height (mm) | 1470mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Sand Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.7kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 6.0kg |
| Shade Hole Diameter (mm) | Top Hole D:130mm Bottom Hole D:230mm T:1.5mm |