Compare
| Product ID | NU99425BR/C/AM |
|---|---|
| Brand | NU |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Amber |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 400mm |
| Width (mm) | 170mm |
| Height (mm) | 520mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Brass |
| Colour Finish 2 | Satin Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.6kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.6kg |
| Shade Hole Diameter (mm) | D:42mm |