likes
Compare
| Product ID | SCH-3111CC |
|---|---|
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Dimmable | No |
| Colour Temperature (K) | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 8W |
| Lumens | 355lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Maximum Drop (mm) | 230 |
| Width (mm) | 200mm |
| Height (mm) | 230mm |
| Body Height (mm) | 230mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.03kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.64kg |
| Width (mm) : | 200mm |
| Height (mm) : | 230mm |
| Maximum Drop (mm) : | 230 |
| Body Height (mm) : | 230mm |